Archiwum dla kategorii ‘opieka’

Światowy dzień wiedzy o autyzmie w naszej szkole

05.04.2018r. „Szkoła świeci na niebiesko”.

Nasza szkoła już po raz trzeci wzięła udział w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Celem akcji było zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu, z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, jak również uwrażliwienie uczniów na osoby ze spektrum całościowych zaburzeń rozwoju, ich problemy oraz możliwości pomocy. Uczniowie klas I-III poznali Marię, niezwykłą dziewczynkę, która ma autyzm. Na podstawie filmu oraz prezentacji uczniowie dowiedzieli się z czym Maria sobie nie radzi, a także w czym jest dobra i co lubi robić. Na koniec zajęć uczniowie stwierdzili, że każdy z nas jest inny, ale tak samo ważny. Nie ma znaczenia czy ktoś mówi, czy posługuje się obrazkami. Bo każdy z nas jest WYJĄTKOWY. W klasach IV-VII również odbyły się warsztaty o tematyce autyzmu na bazie materiałów informacyjnych Fundacji Synapsis. Na podstawie historii Marii – „dziewczynki, która lubi mieć plan”, uczniowie dowiedzieli się jak może funkcjonować osoba z autyzmem.  Po projekcji filmu „Podróż Marii” młodzież dyskutowała o trudnościach osób z autyzmem, jak również ich talentach i możliwościach. W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, a szczególnie z uczniem naszej szkoły cała społeczność szkolna w tym dniu była ubrana na niebiesko.

Natalia Dołomisiewicz

Kto zimą potrzebuje pomocy? Dokarmiamy ptaki

Zima to trudny czas dla ptaków. Gdy jest duży mróz i silny wiatr, mają problem ze znalezieniem pokarmu. Aby im pomóc należy sadzić odpowiednie gatunki drzew i krzewów, które dostarczają pożywnych owoców i nasion. Owoce jarzębiny, czarnego bzu, śnieguliczki, jaśminu, głogu czy rokitnika są prawdziwym ptasim przysmakiem. W trakcie zimy ludzie także mogą ptaki wesprzeć. Uczniowie z naszej szkoły włączyli się w „Akcję dokarmiania ptaków”. Na drzewach w pobliżu szkoły rozwieszali pokarm.  Karmę dla ptaków otrzymaliśmy od pana leśniczego – Jurka Bryły. Dziękujemy w imieniu ptaków.

Wiesława Larwa

„Ja i moje zęby”

„Prawidłowe mycie zębów i higiena jamy ustnej”  to temat prelekcji przeprowadzonej przez Panią Urszulę Tkaczyk- Hułas

„Bolą ząbki na gołąbki,

A na deser jakoś nie…”

W dniu 08.04.2016r. przedszkolaków odwiedziła pani pielęgniarka Urszula Tkaczyk-Hułas.  Na początku spotkania pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom, co należy robić, by mieć piękne, zdrowe zęby: jak należy się odżywiać, jak dbać o higienę jamy ustnej i zębów. Każde dziecko dostało książeczkę z prawidłowym myciem zębów. Pani pielęgniarka zachęcała do częstego odwiedzania gabinetu stomatologicznego i przekonywała dzieci, by nie bały się dentysty. Następnie demonstrowała prawidłowe szczotkowanie zębów. Dzieci mogły szczotkować zęby pod okiem fachowca. Odbyła się też sesja pytań zadawanych przez przedszkolaków, w której otrzymały one odpowiedzi na nurtujące je problemy.  Spotkanie to oprócz tego, że wprowadziło miłą i przyjazną atmosferę to również sprawiło, że dzieci wiele dowiedziały się na temat profilaktyki i higieny jamy ustnej. Wiedzą one teraz, jak się odżywiać, jak często chodzić do dentysty, jak prawidłowo myć zęby. Przedszkolaki chętniej myją teraz zęby w przedszkolu i częściej się do nas uśmiechają od ucha do uch.

Małgorzata Sereda

Dzień Zaduszny

Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Dla chętnych uczniów szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w godzinach lekcyjnych.

Kalendarz
Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Kategorie