Światowy dzień wiedzy o autyzmie w naszej szkole

05.04.2018r. „Szkoła świeci na niebiesko”.

Nasza szkoła już po raz trzeci wzięła udział w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Celem akcji było zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu, z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, jak również uwrażliwienie uczniów na osoby ze spektrum całościowych zaburzeń rozwoju, ich problemy oraz możliwości pomocy. Uczniowie klas I-III poznali Marię, niezwykłą dziewczynkę, która ma autyzm. Na podstawie filmu oraz prezentacji uczniowie dowiedzieli się z czym Maria sobie nie radzi, a także w czym jest dobra i co lubi robić. Na koniec zajęć uczniowie stwierdzili, że każdy z nas jest inny, ale tak samo ważny. Nie ma znaczenia czy ktoś mówi, czy posługuje się obrazkami. Bo każdy z nas jest WYJĄTKOWY. W klasach IV-VII również odbyły się warsztaty o tematyce autyzmu na bazie materiałów informacyjnych Fundacji Synapsis. Na podstawie historii Marii – „dziewczynki, która lubi mieć plan”, uczniowie dowiedzieli się jak może funkcjonować osoba z autyzmem.  Po projekcji filmu „Podróż Marii” młodzież dyskutowała o trudnościach osób z autyzmem, jak również ich talentach i możliwościach. W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, a szczególnie z uczniem naszej szkoły cała społeczność szkolna w tym dniu była ubrana na niebiesko.

Natalia Dołomisiewicz

Maj 2018